TURYŚCI - NOWE BAWOŁY NEPALU?



TURYŚCI - NOWE BAWOŁY NEPALU? – spotkanie
z Martą Olejnik i Magdaleną Brzezińską - doktorantkami socjologii i orientalistyki UW, które przedstawią główne spostrzeżenia i wyniki z badań terenowych poświęconych oddziaływaniu turystyki na społeczeństwo Nepalu, całość ilustrowana zdjęciami.

Spotkanie na FACEBOOKU Tutaj
Czwartek, 8.03, g.18.00
Galeria Azjatycka, Freta 5, Warszawa
Wstęp Wolny


Turyści - nowe bawoły Nepalu?

Na polanach gdzie niegdyś Nepalczycy wypasali bawoły, dziś powstają kolejne schroniska, szlaki którymi niegdyś pędzili bydło, dziś zapełnione są przez turystów, też często popędzanych przez Nepalczyków - przewodników i tragarzy. Turystyka trekingowa rozwija się intensywnie w Nepalu od lat 60-tych. Niesie ze sobą szanse na rozwój dla regionów i całego kraju, ma też jednak swoje negatywne konsekwencje.



Dwie doktorantki Uniwersytetu Warszawskiego, socjologii i orientalistyki - Marta Olejnik i Magdalena Brzezińska, wraz z profesor antropologii społecznej Ewą Nowicką, odbyły w kwietniu ubiegłego miesięczną podróż badawczą poświęconą oddziaływaniu turystyki na społeczeństwo Nepalu. Badania prowadziły wspólnie z nepalskimi antropologami w regionie Kaski (okolice Pokhary oraz masywu Annapurny). Marta Olejnik opowie o główych spostrzerzeniach i wynikach badań, ilustrując całość zdjęciami.



WODA W KULTURZE INDII I NEPALU



Środa, 29.02
Galeria Azjatycka, Freta 5, Warszawa
Wstęp Wolny
WODA W KULTURZE INDII I NEPALU
prezentacja wyników badań terenowych Pauliny Pochrybniak i Asi Czarneckiej, studentek Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych UW, realizujących projekt w Indiach i Nepalu.



PAMIĄTKA Z PODRÓŻY NA WSCHÓD


PAMIĄTKA Z PODRÓŻY NA WSCHÓD

25 lutego – 19 maja 2012
Galeria Azjatycka, Freta 5, Warszawa
Kontakt 22 635 28 11

Wystawa, na którą tym razem Państwa zapraszamy, jest inna niż te, do których na ogół przywykliśmy – my i nasza publiczność. Trochę to wystawa, a trochę happening, odwołujący się do osobistych wspomnień i emocji.

Punktem wyjścia były rozmaite „pamiątki z”, jakie kryją się w magazynach wielu muzeów świata. Trafiają do zbiorów jako dary, nierzadko z dobrodziejstwem inwentarza większych kolekcji, często też ofiarowane z głębokim przekonaniem o ich wartości, jaką miały dla swoich pierwszych właścicieli. Wątpliwa estetyka oraz komercyjny charakter tych przedmiotów, które przede wszystkim miały schlebiać gustom i wyobrażeniom turystów, sprawiają, że muzealnicy poszukujący obiektów mocno osadzonych w lokalnej kulturze – tzw. autentyków – długo patrzyli na nie niechętnym okiem. Były spuścizną nieco kłopotliwą, nierzadko wstydliwą i skrywaną przed publicznością. Kiedy jednak przyjrzeć się im bliżej, spoza kontrowersyjnej co najmniej estetyki wyłania się specyficzny obraz dalekich krajów, stworzony zarazem przez i dla tych, którzy je przywozili – zbudowany ze wspomnień i wyobrażeń, marzeń i oczekiwań. Od pewnego czasu te świadectwa międzykulturowych spotkań i wzajemnych nieporozumień również wkraczają w pole zainteresowań badaczy.


Z drugiej strony, niemal każdy z nas przechowuje w domu swoje własne pamiątki z podróży, bliższych czy dalszych. Brzydkie i ładne, banalne i wartościowe – wszystkie odgrywają ważną rolę w życiu swoich właścicieli dzięki emocjom i historiom, jakie przywołują. Zaprosiliśmy więc do współpracy grupę współczesnych podróżników, którzy użyczyli nam nie tylko przedmiotów ze swoich kolekcji, ale i towarzyszących im opowieści. Rezultatem tego eksperymentu jest zbiór, który nas samych po części zaskoczył, po części oczarował, a także i wzruszył. Mamy nadzieję, że również w naszych widzach wzbudzi żywe uczucia. Zapraszamy wszystkich we wspólną podróż na Wschód, po pamiątki i wspomnienia.


WAYANG MŁODYCH ARTYSTÓW

Czwartek, 9.02 WAYANG MŁODYCH ARTYSTÓW - spotkanie z Marianną Lis (Instytut Sztuki PAN) z autorskiego cyklu Wayang współczesny, poświęcone nowatorskim, indywidualnym rozwiązaniom artystycznym w indonezyjskim teatrze cieni i dialogowi tradycji z nowoczesnością