MOJE SUMATRZAŃSKIE WESELE
Miejsce: Galeria Azjatycka, Freta 5, Warszawa
Wstęp Wolny, godz. 18.00
„Wesele Minangkabau” to film dokumentujący przygotowania do tradycyjnego wesela z Zachodniej Sumatry oraz jego przebieg. Powstał w lipcu 2011 roku podczas badań terenowych poświęconych tradycyjnej kulturze społeczności Minangkabau prowadzonych przez jego autorkę. W filmie zobaczyć można jak lokalna ludność przygotowuje pożywienie na planowane wesele – gromadzi zapasy, buduje kuchnię i gotuje. Duża część filmu poświęcona została zabawie przy dźwiękach tradycyjnej muzyki oraz tańcom, które organizowane są w przeddzień najważniejszych uroczystości. Wreszcie sfilmowane zostały 2 dni najważniejszych uroczystości czyli przyjęcie weselne oraz procesja z domu panny młodej do domu pana młodego. Wszystkie pokazane wydarzenia i sytuacje omówione i wyjaśnione zostały przez lokalnego znawcę zwyczajów Minangkabau oraz tradycyjnego muzyka podczas rozmów z autorką, których fragmenty także znalazły się w filmie.
MOKO MAORYSKI TATUAŻ
10 – 30 listopada 2011 r.

W ŚRODKU JESIENI
Serdecznie zapraszamy na drugie spotkanie Szkoły Haiku, które odbędzie się 29 października o godz:18.00 w Muzeum Azji i Pacyfiku Galeria Azjatycka, ul. Freta 5. Wstęp Wolny
Zachęcamy do przyjścia z własnym jesiennym haiku.
Sztuka ta wymaga poznania wielu reguł, o których będziemy mówić. Reguły można zachować (np. klasyczny rytm 5-7-5 sylab, kigo - słowo przywołujące daną porę roku, cezurę kireji), ale można też je łamać. Można pisać haiku w trzech wersach, ale też można zamknąć je w jednym. Ważne na pewno jest jedno - by nie tracić poczucia humoru i nie stawiać siebie w centrum świata.”
Agnieszka Żuławska-Umeda (dr) Zakład Japonistyki i Koreanistyki UW
Pani Seki Mokka jest uczennicą i asystentką profesora Muramatsu Tomotsugu, poety i literaturoznawcy, który założył i przez wiele lat kierował tokijską szkołą haiku KUZU. Szkoła ta w swoim nauczaniu jest dziedzictwem poetyki Matsuo Bashō (1644-1694), Yosy Busona (1717-1783), Kobayashiego Issy (1763-1827), Masaoki Shiki (1867-1902), Takahama Kyoshi (1874-1959), Takano Sujū (1893-1976), Muramatsu Tomotsugu (1922-2010) i jego uczniów.
Obecnie Pani Saki Mokka razem z następcą dawnego mistrza, Yamamoto Doju prowadzi szkołę KUZU, w ramach której organizuje wspólne spotkania poetyckie, rocznicowe, wyjazdy, a przede wszystkim redaguje miesięcznik haiku o nazwie KUZU.
Pani Mokka zachwyca się różnorodnością poezji drzemiącej w sercach mieszkańców świata, ma swoich uczniów w Brazylii, w Stanach Zjednoczonych, wśród Rosjan, a od niedawna także w Polsce.
Polskie haiku w japońskim przekładzie Agnieszki Żuławskiej Umedy, publikowała w KUZU już kilkakrotnie - jako plon Warsztatów organizowanych w Tarabuku i w Muzeum Etnograficznym w ramach festiwalu "Japońska Wiosna w Warszawie".W Polsce będzie po raz pierwszy.
Agnieszka Żuławska Umeda (dr) - studiowała w Zakładzie Japonistyki UW. Tłumaczy klasyczną poezję i prozę japońską. Specjalistka w zakresie XVII i XVIII - wiecznej poezji japońskiej, w szczególności poety Matsuo Bashō. Do najważniejszych publikacji z tego zakresu należą: dzienniki podróży Matsuo Bashō "Z podróżnej sakwy", "Dziennik podróży do Sarashina", "Po ścieżkach Północy" oraz "Poetyka szkoły Matsuo Bashō w latach 1684-1694". Żuławska-Umeda kontynuuje badania nad poetyką i interpretacją klasycznej literatury japońskiej. W Zakładzie Japonistyki i Koreanistyki pracuje od 1987 roku. Obecnie wykłada także w warszawskiej PJWSTK współczesną kulturę literacką Japonii. Od 2006 jest adeptką w tokijskiej szkole haiku KUZU.
INDONEZYJSKIE CEREMONIE POGRZEBOWE NA BALI I SULAWESI
KULTY CZYNGIS-CHANA W MONGOLII


PEARL HARBOUR
N jak nietypowo, T jak tragicznie, I jak inaczej...
N jak nietypowo, T jak tragicznie, I jak inaczej...
… albo: Nepal, Tybet, Indie. Pokaz slajdów z pięciomiesięcznej podróży po Azji autorstwa Marii Ewy Kordalewskiej.
Studia w Nepalu, samotna przeprawa prze Himalaje, herbatka u Dalajlamy, zamieszki w Tybecie.To nie scenariusz filmu przygodowego, a historia studentki dziennikarstwa, która wybrała się do Azji na półroczne stypendium, by po drodze odkryć złożoność współczesnego świata. W swej prostocie i codzienności, w spotkaniach z nie-zwykłymi ludźmi, w bliższych i dalszych włóczęgach po miastach, górach, pustyniach… Nierzadko ryzykując , przekraczając własne granice i dowodząc tezy: podróże kształcą!
Zapraszamy na fotoreportaż spod samiuśkich Himalajów.
Galeria Azjatycka, Freta 5, Warszawa
Data: 11.05.2011r. Środa
g.18.00, Wstęp Wolny
SRI LANKA NIEJEDNO MA IMIĘ

CEJLON, PERŁA OCEANU INDYJSKIEGO, ŁZA INDII - SRI LANKA NIEJEDNO MA IMIĘ - spotkanie z Haliną Waniołką, członkinią rady Instytutu Śardza Ling i wolontariuszką Fundacji Niatri oraz Iwoną Szelezińską, absolwentką indologii UJ, współpracującą z Travel Channel. Cykl AsiaGo
Wstęp Wolny


"SŁAWOJKA" made in Asia

z toaletowego piekła do ziemi obiecanej, relacja z 3,5 letniej podróży po Azji podróżniczki i biolożki Magdy Bułtowicz.
NIEZNANE OBLICZA MONGOLII

Czwartek, 24.03 godz. 18.00
NIEZNANE OBLICZA MONGOLII - spotkanie z absolwentką mongolistyki i tybetologii Katarzyną Golik, interesującą się przemianami społecznymi i kulturowymi w Mongolii Wewnętrznej. Inauguracja cyklu Nieznane oblicza Mongolii.Pokaz będzie podsumowaniem czterech wypraw z lat 2005-8 do pięciu (z sześciu) regionów.
Spotkanie jest inauguracją cyklu "Nieznane oblicza Mongolii".
Mongolia Wewnętrzna przynależy do kilku kręgów kulturowych, a przede wszystkim do dwóch cywilizacji - chińskiej i Wielkiego Stepu. Można tam znaleźć zarówno szybko rozwijające się chińskie miasta, jak i niemal bezludne obszary zamieszkałe jedynie przez pojedyncze rodziny koczownicze. Pomimo tego, jest obszarem bardzo mało znanym. Region dla jednych wydaje się być zchińszczoną Mongolią, dla innych nie do końca ucywilizowanymi Chinami. Dla jednych zbyt chińska, dla innych za mało. Czym się odróżnia od Republiki Mongolii? Większa różnorodność etniczna, wiele kręgów kulturowych, bogatsza spuścizna i niewielkie wpływy kultury europejskiej na mieszkańców.
FILIPINY - BŁĄDZĄC W CIEMNOŚCIACH




AZJA ŚRODKOWA OCZAMI I W OBIEKTYWIE ARCHEOLOGA
Miejsce: Galeria Azjatycka, Freta 5, Warszawa
Godzina: 18:00, WSTĘP WOLNY
Larwy pszczół i szarańcza w Galerii Azjatyckiej
wrażenia smakowe podróżniczki i biolożki Magdy Bułatowicz z 3,5 letniej podróży po Azji. Organizacja Tomasz Madej (MAiP).






ORYGINALNE SMAKI AZJI - KUCHNIA DLA ZUCHWAŁYCH
ORYGINALNE SMAKI AZJI - KUCHNIA DLA ZUCHWAŁYCH
Organizacja Tomasz Madej (MAiP).
Miejsce: Galeria Azjatycka, Freta 5, Warszawa
Godz. 18. 00 WSTĘP WOLNY
KONIEC ŚWIATA W OBIEKTYWIE

ul. Freta 5, Warszawa
tel. kont. 635 28 11
Zamknięcie 16 stycznia
Wystawa prezentuje prace kilkunastu autorów nie związanych zawodowo z fotografią, a zafascynowanych niepowtarzalną urodą Nowej Zelandii. Niespotykana nigdzie indziej rozmaitość krajobrazu, bogactwo nieskażonej przyrody i wyjątkowe światło składają się na urok tego kraju „na końcu świata”.
Wystawa jednak, poza popularyzacją Nowej Zelandii i czysto estetycznymi zaletami pokazywanych zdjęć, ma też zadanie edukacyjne. W epoce fotografii cyfrowej wielu podróżujących zapomina, że inwestycja w markowy sprzęt nie wystarczy, aby zrobić dobre zdjęcia w podróży. Często brakuje im przygotowania z zakresu elementarnej wiedzy fotograficznej, a bez tego nie da się robić dobrych fotografii. Przeciwieństwem tego dość ponurego, a rozpowszechnionego stanu rzeczy są prace prezentowane na wystawie. Amatorskie, ale wykonane w oparciu o solidną wiedzę i z pełnym zaangażowaniem autorów mogą być teraz prezentowane jako wzór do naśladowania dla wszystkich fotoamatorów. Miejsca tak odległe jak – z naszej perspektywy – Nowa Zelandia odwiedza się zwykle tylko raz w życiu. Szkoda wtedy marnować szansę na piękne fotografie.
Pomysłodawcą i organizatorem wystawy jest Rafał Żurmanowicz, twórca serwisu NaszaNowaZelandia.pl, przy współpracy Ambasady Nowej Zelandii w Polsce oraz Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie.
Organizator: Tomasz Madej (MAiP)
Kontakt: tomaszmadej@muzeumazji.pl
Patroni medialni:
Kontynent Warszawa
http://www.kontynent-warsz
Radio Kampus
http://radiokampus.waw.pl/
SPOTKANIA TOWARZYSZĄCE WYSTAWIE:
Poniedziałek, 10.01 godz. 18.00
Dzieci z Pahiatua – spotkanie z Agnieszką Lipką, dziennikarką radiową, która odwiedziła w Nowej Zelandii miejsce, gdzie podczas II Wojny Światowej trafiło kilkaset dzieci polskich zesłańców po długiej tułaczce z Syberii przez Persję.http://www.facebook.com/ev
Środa, 12.01 godz. 18.00
Pokazowa lekcja języka maoryskiego – spotkanie z Francisem Potterem, nowozelandzkim artystą, absolwentem Uniwersytetu Sztuk Pięknych w Auckland; zajęcia w jęz. angielskim.
http://www.facebook.com/ev
Piątek, 14.01 godz. 18.00
JAK PODRÓŻOWAĆ PRAKTYCZNIE NA KOŃCU ŚWIATA – spotkanie z Rafałem Żurmanowiczem, twórcą serwisu NaszaNowaZelandia.pl