"Powrót do przyszłości... 21 wiek Światowej Eksploracji"
Poniedziałek 10 lutego godz. 18.00,
Nowa Siedziba Muzeum, Solec 24 (główne wejście)
Wstęp Wolny
Alan Nichols, prezes The Explorers Club – organizacji unikatowej o światowym zasięgu, liczącej 110 lat, opowie o pasji odkrywania, wyzwaniach eksploracyjnych przyszłości i roli jaką odegrali członkowie Klubu w badaniu Ziemi, oceanów i kosmosu.
ALAN NICHOLS
Absolwent Stanford University i Stanford Law School, prawnik, znawca Tybetu i Azji Środkowej, podróżnik, członek The Explorers Club i od 2012 roku jego prezes.
Głównym motywem jego wypraw były święte góry całego świata. Okrążył świętą górę Kailasa w południowym Tybecie jako pierwszy cudzoziemiec od czasów II wojny Światowej. Wspinał się na święte góry w Stanach Zjednoczonych, Chinach, Japonii, Himalajach, Europie, Afryce i Ameryce Południowej. Poszukiwał także grobu Dżingis-Chana.
Zapalony rowerzysta – zorganizował rowerowe wyprawy przez najtrudniejsze górskie i pustynne szlaki - przeszło 5000 kilometrów z Chińskiego Xinjiangu, przez Pamir, Kunlun, Karakorum, i Himalaje do Tybetu i blisko 4000 kilometrów Jedwabnym Szlakiem z Aszhabadu w Turkmenistanie przez Bucharę, Chiwę, Taszkient, Biszkek i Kirgistan do Ałma Aty w Kazachstanie. Przemierzył na rowerze Jedwabny Szlak ze Stambułu do Xi’anu.
Jest autorem licznych książek i artykułów w których opisał doświadczenia z podróży.
Więcej na stronie: http://www.explorers.org/index.php/news/news_detail/the_explorers_club_elects_alan_nichols_president
THE EXPLORERS CLUB powstał w Nowym Jorku w 1904 r. Celem organizacji jest popieranie i popularyzowanie badań Ziemi, głębin morskich, przestrzeni kosmicznej oraz troska o zachowanie światowego dziedzictwa przyrody i kultury.
Członkami Klubu byli lub są pierwsi ludzie na biegunach - Roald Amundsen i Robert Peary, na Księżycu - Neil Armstrong iBuzzAldrin, badaczka szympansów - JaneGoodall i goryli - Diane Fossey, kierownik zwycięskiej wyprawy na Mount Everest - lord John Hunt i pierwszy zdobywca tego szczytu - sir Edmund Hillary, żeglarz, archeolog Thor Heyerdahl i archeolog oceaniczny RobertBallard, który odnalazł wrak „Titanica"; ludzie, którzy dotarli do najgłębszego miejsca naszej planety, dna Rowu Mariańskiego - Don Walsh iJacques Piccardoraz James Cameron; prezes NationalGeographic - Gilbert M. Grosvenor i inni.
Pierwszym Polakiem przyjętym do Klubu był w 1920 r. Henryk Arctowski - polarnik, kierownik naukowy międzynarodowej wyprawy na drewnianym żaglowcu Belgica(1897-99) pierwszej, która przezimowała w Antarktyce. Następnym, Antoni Jurasz – chirurg, profesor Uniwersytetu Poznańskiego, twórca i dziekan Polskiego Wydziału Lekarskiego na Uniwersytecie w Edynburgu. Pierwszym po II wojnie światowej przyjętym z terenu Polski był Kazimierz Kordylewski – astronom, odkrywca pyłowych pierścieni Księżyca.
ODDZIAŁ POLSKI THE EXPLORERS CLUB powstał w 1993 r. Propaguje odkrycia - szczególnie polskich badaczy. Przypomina zapomnianych bohaterów historii eksploracji.
Prezesem Oddziału Polskiego The Explorers Club jest Monika Rogozińska, kulturoznawca, dziennikarz, uczestniczka zimowej eksploracji Himalajów i Karakorum. Członkami Oddziału Polskiego są m.in.:dr geografii Małgorzata Dziewięcka - znawca kultur południowej Afryki, specjalista wolontariatu;Elżbieta Dzikowska - historyk sztuki, dziennikarz, reżyser filmowy, wraz z Tonym Halikiem odnalazła ostatnią stolicę Inków w dżungli Peru, Vilcabambę; nestor polskich speleologów, polarnik i pisarz Maciej Kuczyński; archeolog i egiptolog prof. dr hab. Karol Myśliwiec;prof. dr hab. MariaOlech - biolog, polarniczka, uczestniczka i kierownik wypraw polarnych na Spitsbergen i w Antarktyce, zarazem żeglarka, która przepłynęła jachtem Przejście Północno-Zachodnie, trasę z Atlantyku na Ocean Spokojny między północnym wybrzeżem Ameryki a Oceanem Arktycznym. Tę samą trasę pokonał jachtem jako najmłodszy kapitan lekarz kardiologJacek Wacławski. Członkiem Klubu jest Krzysztof Wielicki - alpinista, zdobywca Korony Himalajów - 14 ośmiotysięcznych szczytów Ziemi w wielu przypadkach w pionierskim stylu: zimą, samotnie, nowymi drogami; kierownik misji archeologicznych w Sudanie,także ratunkowych na terenach przeznaczonych do zalania przez Nil – dr Henryk Paner oraz prof. dr hab.Mariusz Ziółkowski archeolog kierujący Ośrodkiem Badań Prekolumbijskich UW i polska stacją naukową w andyjskim Cuzco,prowadzący badania w Ameryce Łacińskiej. Do Oddziału Polskiego należą także nurkowie: Tomasz Stachura, Piotr Wytykowski, Roman Zajder, Marcin Jamkowski… oraz wielu innych.
Więcej na stronach:
http://www.explorers.org/index.php/about/about_the_club
http://www.explorersclubpoland.pl/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz