TAJEMNICZA MELANEZJA

Piątek, 26.06.2009 godz.18.00
Galeria Azjatycka, ul. Freta 5, Warszawa
Wstęp Wolny


Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie zaprasza na spotkanie:

TAJEMNICZA MELANEZJA
Od kultury duchowej na Vanuatu po cudowny świat owadów na Nowej Kaledonii, spotkanie z podróżnikiem Karolem Glimosem.

KAROL GLIMOS
Podróżujący prawnik, patrzący na świat z socjologicznej perspektywy. A wszystko po to, żeby jak najlepiej rozwijać swoje hobby - entomologię. Owadami zajmuję się od 14 lat, współpracuję z Muzeum Górnośląskim w Bytomiu i Śląskim Towarzystwem Entomologicznym. Moje pozdróże były początkowo związane właśnie z owadami, jednak szybko pojawiło się zainteresowanie ludźmi i innymi kulturami. Obecnie przygotowuję się to studiów doktoranckich na temat wpływu religii i obyczajów na ewolucję struktury społecznej Vanuatu.
Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz socjologii na Wyższej Szkole Zarządzania i Nauk Społecznych im. Ks.Emila Szramka w Tychach.










MELANEZJA – zachodznia część Pacyfiku - stanowi jeden z najbogatszych kulturowo regionów świata. Ze swoimi prymitywnymi wierzeniami i niezwykłą, wynikającą z rozproszenia i izolacji różnorodnością kulturową, jest miejscem mieszania się prymitywnych wierzeń z nowoczesną religią cywilizowanego świata. Obecnie znaczna część tradycyjnych obrzędów uległa zatarciu i została wyparta przez chrześcijaństwo w róznych jego denominacjach. Jednak pozostała część Kustom nadal funkcjonuje, natomiast w wielu miejscach obrządek chrześcijański został niejako inkorporowany do systemu tradycyjnych wierzeń. Doprowadziło to do powstania religii synkretycznej, opartej z jednej strony na tradycji, wierze w duchy przodków i potężną siłę mana, z drugiej strony wprowadzającej pomiędzy elementy tradycyjne części obrządku chrześcijańskiego.



Dzisiejsze społeczeństwo Vanuatu – państwa położonego na jednym z melanezyjskich archipelagów, Nowych Hebrydach – jest poddawane z jednej strony wpływom różnych kościołów katolickich, z drugiej dążeniom niektórych wodzów do przywrócenia dawnego porządku społecznego opartego o strukturę wodzowską suque.





Ciągłe balansowanie między wiarą w Boga chrześcijańskiego, a obawą przed gniewem duchów przodków, to element codziennej rzeczywistości ni-Van. I jakkolwiek sytuacja taka może wydawać się niezbyt wygodna, nie sposób wyobrazić sobie by ludzie ci mogli zrezygnować z wizyt w nakamal i picia kava z jednej strony, oraz z codziennych wizyt i modlitwy w kościele z drugiej …





NOWA KALEDONIA - niewielka wyspa na południowym Pacyfiku. Około 400km długości, mniej więcej 50km w najszerszym miejscu. Ze względu na swoje gondwańskie pochodzenie ten niewielki skrawek lądu kryje w sobie tysiące endemitów – gatunków roślin i zwierząt nie występujących nigdzie indziej na kuli ziemskiej.



Najbardziej efektowne z nich to wśród zwierząt ptak kagu (Rhynochetos jubatus), natomiast pośród roślin paprocie drzewiaste i araukarie. Jednak największą grupę pośród endemicznych gatunków stanowią owady, które mimo niewielkich rozmiarów zapełniły wszelkie nisze w środowisku i rozwinęły niezwykłe bogactwo barw i kształtów.



Wśród ciekawszych gatunków odnajdziemy pięknego motyla Papilio montrouzieri, a wśród mniej efektownych takie gatunki owadów siatkoskrzydłych jak Micromus neocaledonicus, Suphalacsa celadon czy Myrmeleon neocaledonicus.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz